Збігають останні години року, що минає, і багато хто з наших підписників підводить підсумки старого року та будує плани на рік прийдешній.

І поки зворотній відлік календаря не показав число 0, поки чистий лист перед нами залишається чистим, варто розповісти та обговорити важливі події і нам, а саме – розподіл держбюджету на 2022 рік.

Якщо ви слідкували за цим питанням, то знаєте, що у вересні був оприлюднений проєкт бюджету, але на той момент поповнення бібліотечних фондів шляхом виділення коштів для придбання книжок не передбачалося.

Проте, до проєкту внесли додаток, в якому без сумніву проявилась турбота про українську книжку. Таким чином, передбачено 335 мільйонів 511 тисяч гривень на підтримку книговидавничої справи, популяризації української літератури та роботу Українського інституту книги. Це рішення було підтримане 268-ма народними депутатами («проти» проголосували 35, 36 – утримались, 34 – не голосували). Бюджет ухвалювали вже з рекомендаціями Українського інституту книги та Міністерства культури та інформаційної політики.

Ознайомитись з проєктом державного бюджету можна на сайті Верховної влади, проте як повідомляє культурно видавничий проект Читомо основні статті, що стосувались літературної сфери були такими:

  • 28 мільйонів 58 тисяч гривень було виділено на наукову і науково-технічну діяльність у сфері засобів масової інформації, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної справи;
  • 94 мільйони 95 тисяч – на підтримку міжнародного позитивного іміджу України і зв’язків з українцями, які проживають за кордоном та діяльність Українського інституту;
  • 703 мільйони 39 тисяч гривень – на роботу Українського культурного фонду, у тому числі підтримку проєктів;
  • 1,1 мільярда гривень – на роботу національних музеїв, національних і державних бібліотек та культурно-просвітницьких центрів;
  • 469 мільйонів гривень – на загальнодержавні заходи у сферах культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин;
  • 2 мільярди – на Державний комітет телебачення і радіомовлення України. 1,9 мільярда гривень з цієї суми передбачено на фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України.
  • 23 мільйони 13 тисяч – на Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови;
  • 49 мільйонів 258 тисяч – на роботу Національної комісії з питань державної мови;
  • 304 мільйони 486 тисяч – на роботу Державної архівної служби;
  • 19 мільйонів 342 тисячі – на фінансування культурно-мистецьких заходів національних творчих спілок та Всеукраїнського товариством «Просвіта».

Як повідомив на своїй фейсбук-сторінці міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко: «Друге читання бюджету на сферу культури та інформполітики пройдено. Бюджет 2022 року на культуру, креативні індустрії та інформаційну політику – 14,5 млрд грн. У тому числі субвенції – 1,8 млрд грн (Велика Реставрація та Центри культурних послуг). Тепер МКІП без видатків на кіно, але 4,6 млрд грн дофінансування сфер – наша з вами спільна перемога. Непроста (навіть сказав би дуже), але перемога».

А директорка Українського інституту книги Олександра Коваль на своїй фейсбук-сторінці подякувала усім, хто долучився до події, та відзначила це у дописі: «ВРУ прийняла бюджет 2022, в якому для УІК є +183 млн грн за які ми закупимо понад 1 млн книжок для публічних бібліотек. Це перший вагомий крок до змін у бібліотечній сфері. Особлива подяка пошана і любов Роман Єрмоличев, який розуміє важливість книжок і читання для розвитку людського та економічного потенціалу України і який сьогодні святкує день народження. Сердечно вітаю від імені всієї книжкової спільноти і бажаю Вам многая літа цікавого та насиченого життя, наповненого добрими людьми і благими справами. Сподіваюся, що надалі взаєморозуміння з Мінфіном ще покращиться. Книги допомагають людям не просто гарно проводити час чи виживати, а жити, вчитися і розвиватися, бути самодостатніми і приносити користь суспільству. Тому зараз треба допомогти вижити українській книзі. Тримаймося. Далі буде».
Вважаю, нам також варто потішитись за українську книгу, адже підтримувати свою культуру, свою літературу та свою історію – надважливо. Підтримувати культуру та бути її частиною –надзвичайно цінно.

Папороть