18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

Депортація кримськотатарського народу була проведена за кілька днів з 18 по 20 травня 1944 року. В операції були задіяні 32 тисячі співробітників НКВС. Близько 190 тисяч кримських татар за офіційними даними, а за відомостями Національного руху кримських татар – 423 100 чоловік, повантажили у вагони і повезли в Середню Азію і в кілька регіонів РРФСР, в тому числі в Марійську АРСР. Уже в дорозі люди почали гинути від голоду, хвороб і відсутності медичної допомоги. Померлих не давали ховати, а просто викидали з вагонів. У Середній Азії людей поселили в бараках, не пристосованих для нормального життя. Витримавши довгий шлях, вони почали вмирати від голоду і хвороб цілими сім’ями. За перші півтора року після переселення загинуло близько половини депортованих кримських татар. У 1990-ті роки почалося масове повернення кримських татар на батьківщину, але багато хто з них не зміг повернутися в райони, звідки вони або їхні батьки були виселені в 1944 році. По поверненню до Криму їм знову довелося все почати з нуля: купувати чи будувати житло, влаштовуватися на роботу.

До сьогодні, ця  масштабна трагедія є величезним рубцем на серці кожного кримського татарина. Розповіді про жах сталінських репресій в кожній родині передаються від покоління до покоління. Пам’ять про цей найжорстокіший злочин буде жити у віках; шанувати своїх невинно репресованих предків буде ще не одна генерація кримських татар.

Не дають забути про це не лише розповіді старшого покоління, що пройшло через жорна того пекла, а й літературні видання, про які хочемо сьогодні розповісти вам, шановні підписники.

ҐУЛЬНАРА БЕКІРОВА «Пів століття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941-1991 роки): нарис політичної історії».

Українська письменниця, яка, за сумісництвом, є істориком кримських татар, видала політичний нарис, повна назва якого звучить як “Кримські татари: 1941–1991 (Спроба політичної історії)”. У ній вона присвятила сторінки найтрагічнішому періодові історії кримськотатарського народу – депортації 1944 року, життю вигнанців на чужині та довгій, важкій і жертовній боротьбі за повернення на батьківщину.

Фото: Видавництво Критика

ЛІЛІ ХАЙД “Омріяний край”. Автором книги стала британська письменниця Лілі Хайд, яка протягом 10 років збирала історії про кримських татар в Україні. Події в книзі відбуваються на початку 90-их біля Бахчисараю в Криму. У своїй роботі авторка намагалась показати історії татар, “без яких немає історії України”.

Книга присвячена кримським татарам. Головна героїня – кримськотатарська дівчинка Сафі, яка народилася за межами історичної батьківщини, виростала на оповідках про рай під назвою «Крим». Коли багатолітня її мрія опинитися на тій благословенній землі здійснилася, її чекало жорстке розчарування: нова реальність поставилася до неї більш, як вороже. Однак через сувору дійсність прогулькують промінчики нового трепетного почуття – безмежної, всепоглинаючої любові до рідного краю.

Фото: Видавництво Дуліби

Колектив ТЧК висловлює щирі співчуття родинам загиблих і постраждалих внаслідок геноциду кримськотатарського народу.

Матеріал підготувала Тата Волошина