Привіт всім читачам Тернопільського читального клубу та поціновувачам літератури! Якщо ви, як і я, не можете жити без того, аби прочитати бодай 10 сторінок на ніч, хоча друзі вперто намагаються витягнути на вулицю чи на вечірку, то тепер ви маєте офіційну «відмазку», адже вчора стартував Національний тиждень читання!

Хтось скаже: «Ну ми ж все одно кожного тижня читаємо, що означає ця офіційна назва?», – і я вам відповім. Отож, організаторами акції стали Український інститут книги та Міністерства культури та інформаційної політики. І діятиме вона з 13 до 19 грудня. Що ж передбачає ця ініціатива? А те, що під спільною айдентикою акції книгарнями, видавництвами та бібліотеками будуть здійснюватися як інформаційні так і комерційні заходи. Все з метою популяризації української книжки та заклику до того аби знайти себе в читанні, аби розвиватись та досліджувати щось нове.

«За даними Держстату та інших офіційних джерел, українці витратили на книжки сукупно не більше 800 млн грн у 2020 році. А середнє домогосподарство в Україні витрачає на книжки 55 грн на рік. Це дуже відрізняє українців від мешканців інших країн, на які ми хочемо бути схожими. Низький рівень читання (лише 27% українців є регулярними читачами) і купування книг перетворюється на низький рівень освіти і науки, незначну ефективність нашої економіки», — прокоментувала причини проведення Національного тижня читання директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Перед початком Національного тижня читання, компанія Gradus Research оголосила результати дослідження читачів України. Опитування було проведене за допомогою анкети в мобільному додатку  Gradus. Відповідно там було відображено структуру населення міст з кількістю мешканців більше 50 тисяч у віці 18-60 років  за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном.

Якими були результати дослідження? Досить невтішними, адже, як виявилось, читає в Україні лише третина населення, а для розваг у вільному режимі долучаються до читання ще 60% населення дорослих. Це дало змогу виокремити дві великі групи – читачів, що складають 59% та нечитачів (41%).

Відповідно до цього було виокремлено три підгрупи тих, хто читає :

 • Гедоністи (19%) — ті, хто не уявляє свого життя без літератури.
 • Фанлавери (25%) — ті, хто за допомогою книг розважається та покращує свій настрій.
 • Вимушені читачі (15%) — ті, хто через навчання чи роботу мають читати, проте не отримують від цього задоволення.

І три групи тих, хто не читає:

 • Ті, що прагнуть читати (16%)— декларують, що люблять читання, купують чимало паперових книжок, проте не мають часу їх читати.
 • Байдужі до читання (14%)— ті, що визнають цінність книг, проте не мають ні цікавості до них, ні потреби.
 • Закриті до читання (11%)— ті, які переконані, що читання — марна витрата часу.

«Читання є запорукою сталого розвитку держави і суспільства, бо дозволяє розвивати навички рефлексії та мислення. Gradus як лідер інноваційних досліджень в Україні кілька разів на рік власним коштом проводить великі дослідження. Тема читання як стратегічно важливої навички нації не могла пройти повз нашу увагу. Так, дійсно, українців важко віднести до активних читачів. Проте наше дослідження виявило групи сталого читання, що точно можуть бути амбасадорами цієї навички серед решти населення. Видається надважливим популяризувати читання серед представників молодих вікових груп, адже вони читають найменше, ця звичка в них майже не сформована і сприймається скоріше як обов’язок, аніж задоволення», — переконана засновниця і директорка компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.

Ось що радить Український інститут книги тим, хто бажає долучитись до цієї чудової ініціативи:

 1. Написати пост у соцмережах із рекомендаціями українських книжок (перекладних або від українських авторів), цінних саме для вас.
 1. Купити книжки у книгарні для когось у подарунок, для себе або для передачі в бібліотеку — і також розповісти про це у своїх соцмережах.
 2. Розповісти або написати історію про читання і книжки у вашому житті в соціальних мережах. Чому, як ви думаєте, читання і українські книжки важливі для українців?
 3. Сходити/записатися в бібліотеку самостійно або з малечею, обрати книжки для всієї родини і написати про свій досвід.

Або, якщо ви командний гравець, і хочете взяти участь із друзями чи колегами:

 1. Написати в соцмережах рекомендації книжок на тему, що є найбільш експертною для вашої організації.
 1. Закупити українські книжки в книгарні і подарувати їх обраній вами бібліотеці і розповісти про це у соцмережах вашої організації.
 2. Влаштувати корпоративний флешмоб з походу в бібліотеки, книгарні або визначити найулюбленіші українські книжки працівників вашої організації.
 3. Або в будь-який інший креативний спосіб.

Думаю варто не зволікати, а одразу брати участь! І пам’ятайте, що читати це круто!

Папороть