Лінгвісти та літературознавці, викладачі в галузі літератури і мови, бібліотекарі та перекладачі – всі, хто пов’язав свою професійну діяльність з філологією відзначають своє професійне свято – День філолога – 25-го травня щороку.
Серед безлічі книг світу можна виокремити ті, які просто мусить прочитати кожен чи кожна закоханий/а у слово, а що вже казати про філологів!

1. Автори розумних книжок, що підкорили світ є неабиякими відчайдухами, бо не бояться оприлюднювати неочікувані результати досліджень та наукові досягнення, які здатні перегорнути уявлення про певні речі догори дригом. Таким є і Деніел Еверетт, який захопливо та неочікувано висвітлює питання еволюції усіх мов світу у книзі «Походження мови. Як ми навчилися говорити». Він називає мову людським винаходом, який виник у первісному культурному середовищі. Чи правдива легенда про Вавилонську вежу? Яким чином жестові розмови та передача думок малюнками перетворились на вербальне спілкування? Чому мови мають більше відмінного ніж спільного? Розплутуючи цей клубок цікавих питань, автор веде усіх до охочих до дивовижного світу філології, історії, антропології та філософських наук.

Фото: Видавництво Наш Формат

2. Парадоксальний роман Джонатана Сафрана Фоєра «Всьо ясно» один із тих, що викликають сльози, страх і огиду, але в той же час – щире захоплення та внутрішні аплодисменти. А як ще реагувати, коли перед очима розгортаються події, яким передує кривавий період української історії – Голокост та Друга світова війна. І звичайний американець приїздить до України у пошуках жінки, що колись врятувала його родичів-євреїв. За сюжетом, один із помічників головного героя одесит, що прикидається перекладачем, другий – глибоко старий, а третій – взагалі песик. Це провокує різні кумедні та цікаві ситуації, сюжет розгортається швидко, а незвичайний суржик персонажів, який збережено при перекладі та глибокі філософські думки, висловлені автором, роблять цей роман однозначно необхідним для читання.

Фото: Видавництво Клуб Сімейного Дозвілля

3. Топ захоплюючих книг для філологів органічно доповнює класика 20 століття. Книги Хуліо Кортасара, одного з трьох легендарних творців жанру магічного реалізму, вражають багатоаспектністю. «Усі вогні – вогонь» – чуттєва збірка короткої прози, у якій реальність зображуваного переплітається із міфом, а обставини, у які потрапляють головні персонажі, попри межовий характер, цілком реальні.

Фото: Видавництво Анетти Антоненко

4. Вірші Юрка Іздрика мають особливий оптичний ефект наближення до самої зіниці ока. Так близько, що опиняєшся всередині вірша, зрештою, всередині життя поета чи ліричного героя і проживаєш як своє власне, таким воно є реальним. Може, в цьому і полягає феномен Іздрика. Яким би він не був тонально різним, чи пронизливо ліричним, чи жорстко іронічним, він залишається рідним, твоїм, тобою віддзеркаленим. Тут, окрім віршів, є ще й колажі поета, ці «інші речі» проступають у словах і малюнках, тим самим творять тіло однієї єдиної речі — книжки як артефакту життя.

Фото: Видавництво Старого Лева

Колектив ТЧК щиро вітає усіх причетних з Днем філолога!

Добірку підготувала Тата Волошина