Усім – прекрасного робочого тижня !

Давайте починати тижні правильно разом із Тернопільським читальним клубом та порціями натхнення, що ми турботливо закручуємо у бабусині банки, синтезуючи у смачнюще варення і виставляємо перед вами на полиці. І сьогодні воно – за старовинним рецептом, разом із порцією фактів про книги, які ви, можливо, не знали.

Перший факт, однозначно повинен викликати у вас усмішку, настільки милим він є. Вчені-фізики з Канади створили книжку розміром 70 мікрометрів на 100 мікрометрів. Називається вона «Teeny Ted from Turnip Town» – це історія Тіні Теда, за словами автора Роберта Чапліна, є однією з тріумфальних, де головний герой перемагає на щорічному конкурсі з вирощування ріпи. Книга складається з 30 керамічних мікротабличок, що використовуються замість паперу, а замість чорнила використали сфокусований пучок променів іонів гелію (діаметром 7 нанометрів). І щоб прочитати її, потрібен електронний мікроскоп, здатний збільшувати у 8000 разів.

Тіні Тед (ліворуч) — головний герой найменшої книги у світі. Ці слова в книзі (праворуч) говорять: «Тіні Тед із ріпкового міста стояв на вулиці, співав свою улюблену мелодію з ріпи й притупував ногами»
Фото: MailOnline

Другий факт стосується однієї з моїх улюблених книжок. У ній, дівчинка на сніданок думала про 5 неможливих речей і говорила із звірями, а ще падала вверх. Мова йде про «Алісу в Країні Чудес». Вона заборонена у Китаї саме через ці розмови зі звірями.

Аліса знаходить дверцята. Ілюстрація Джона Теніела (1869). Фото: Вікіпедія

Перестрибуємо з казкових історій до таємничих. Манускрипт – в принципі звучить вже таємниче, а якщо додати, що в ньому описані рослини, яких нема на Землі? А якщо додати, що написаний він неіснуючою мовою? А якщо додати, що вона досі не розшифрована? То з цієї суміші вийде рукопис Войнича. Про нього досі ходять різні легенди та версії від найтемніших до найказковіших.

Автор: Невідомий, Суспільне надбання (Public Domain)/Вікіпедія

Переходимо до 4 факту. Тут не менш моторошно, адже мова йде про книжечки виготовлені з людської шкіри. Не знаю, кому взагалі в голову прийшла ідея та розробка цієї технології, може за неї і премію дали, але написано аж 4 книги. Сприяли цьому види страт та тортур, де з засуджених живцем здирали шкіру. І це був престижний подарунок. І де б ви могли подумати зберігаються ці книги? А прямо у Гарварді! Найдавнішим таким виробом вважається Біблія III століття і письмена тубільців-аборигенів Австралії і Африки.

Фото: topinfoweb

Пора переходити до приємніших фактів. Книга, написана Леонардо да Вінчі – погодьтесь, ви теж хотіли б її прочитати. Там зібрані його думки, знахідки, висновки. До того ж, написана вона у кращих традиціях Лео, шифром, який можна читати лише за допомогою дзеркала. І за ці нескромні 18 пергаментних сторінок, вам довелось би заплатити 24 млн доларів! Що успішно зробив засновник компанії «Microsoft» Білл Гейтс. А книга тепер вважається однією з найдорожчих в світі.

«Лестерський кодекс» Да Вінчі. Фото: facsimilefinder.com

Автори часто передбачають світові події, згадаймо лишень Жуля Верна з його Наутилусом. Проте не один Жуль Верн мав такі здібності. Якщо ви думали, що «Подорожі Гулівера» – дитяча книга, то я вас розчарую – у ній, крім відвертої сатири та політичних відсилок, описані закони небесної механіки, розміри супутників Марса, їх обертання, і це задовго до того, як подібну інформацію оприлюднили астрономи.

Король велетнів роздивляється Гулівера. Англійська карикатура початку XIX століття зображує короля Георга III і Наполеона.
Автор: Джеймс Гілрей, Суспільне надбання (Public Domain)/Вікіпедія.

Якщо ми, в сучасному світі, думаємо що знаємо, що таке «пранк» то, думаю, була людина, яка цей термін використала задовго до його появи. Доктор Герман Бургаве, мав у своїй бібліотеці книгу «Єдині та найглибші секрети медичного мистецтва», яка, крім всього, була ще й запечатаною серед його речей. Після його смерті книгу продали на аукціоні за 10 000 доларів золотом. Щасливий власник мабуть подумав, що тепер він має ключ, якщо не до безсмертя, то точно до успішного існування, але… Сторінки книги були абсолютно чистими. Лише перший аркуш містив в собі досить іронічне речення «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком кращого лікаря».

Автор: J. Chapman, Суспільне надбання (Public Domain)/Вікіпедія

Часом, у наших головах зароджуються досить такі дивні ідеї. Якщо я вам скажу, що найтовстішою книгою у світі є WIKIPEDIA, ви мабуть скажете, що я не ті носії книгами вважаю. Але такий собі Роб Метьюс вирішив – а чому б не надрукувати збірник матеріалів із неї у вигляді одного тому? Він так і зробив, тож тепер книга на 5000 сторінок офіційно існує (товщина – більше 60 сантиметрів), її обігнав хіба що англійський словник на 8600 сторінок.

Фото: Вікіпедія

А як ви бережете улюблені книги? Не виносите їх з дому? Тримаєте у шафі здуваючи кожну пилинку? Чи косо дивитесь на кожного, хто просить їх позичити? Публічні бібліотеки 18 століття давно продумали схему замість вас. Просто приковуйте їх залізними ланцюгами, і тоді, жоден грабіжник не зможе викрасти цінний скарб.

Прикуті книги із Бібліотеки Малатестіана (Чезена, Італія). Фото: Symbolon

Теодор Рузвельт давав хороший приклад своїм нащадкам. Не знаю, як він це робив, але за деякими джерелами він читав по 1 книзі на день! Але не лише Рузвельт вражав любов’ю до літератури, а й рок-н-рол зірка 70-х Девід Боуї! Враховуючи різноманіття образів та звучань виконавця, було б цікаво дізнатись про його особисті вподобання.

І наостанок факт, що таки викрав моє серденько. Уявіть лише, книгу, сторінки якої настільки тонкі, що їх можна перегортати лише за допомогою загостреної волосини, а обкладинка зроблена з пелюсток безсмертника. Ну хіба не прекрасно? Такою є маленька версія «Кобзаря», яку створив український майстер Микола Сядристий. Вона містить всього 12 сторінок, на кожній з яких по 8 рядків тексту. Правда читати її можна лише під мікроскопом.

Фото: nubip.edu.ua

Сподіваюсь, ви отримали заряд позитивних емоцій від цих фактів і зможете утримати його протягом тижня.

Папороть