А ми продовжуємо давати вам книжкові рекомендації на «ковідну» тисячу гривень. І, оскільки, у минулому випуску, я несвідомо радила вам лише авторів, то сьогодні, як і обіцяла, зосереджусь на авторках. Тому, ловіть добірку творів тернопільських поеток та письменниць, чия творчість може вас зацікавити.

Ілюстрація з особистого блогу Наталки Пасічник

Отож, традиційно починаємо із поезії. В цьому жанрі хочеться запропонувати вам збірку Наталії Пасічник «Пастух бджіл». Знайомство із цією поеткою буде схоже для вас на казкові світи. Крім цього Наталія входить до Національної спілки письменників України. Вірші Наталі Пасічник дуже ритмічні і плавні. Спроби узагальнень і психологізму, метафоричність, апеляції до міфологічно-архетипового, а також схильність до ефектних, майже афористичних формулювань – ось, здається, ті головні «кити», на яких ґрунтується її поезія.

Ілюстрація видавництва “НК-Богдан”

Від мрійливості плавними повільними лініями ми переходимо до жанру новели. Тут, безумовно, хочеться вам порадити книгу Зоряни Замкової «У лабіринті дотиків». Ця книга, немов найніжніші та найважливіші почуття, що ви відчували. Це наче ніжність наче теплі ранки осяяні сонячним промінням, наче вечори у м’якому світлі ліхтарів. «Дотики – це так важливо. Дотики рук. Дотики доль. Дотики різних правил, уподобань, вражень, світів. І хоч кажуть, що з безлічі слів не скласти дотику, я намагатимусь доторкнутися до вашого серця. Ці невагомі дотики любові, які я ословила у своїх новелах, зблизять нас. Бо я вивчила етикет дотику до чужого серця. Він народжується з малого. Взагалі, уся наша найвища любов народжується з одного освітленого погляду, слова, дотику. І проростає життям. Через дотики енергій ми транслюємо почуття, про які й не підозрювали, які плавно поширюються між нами, лікують змучені серця і душі. Почуття закоханості, дружби, віри, самосвідомості, значимості. І всього іншого. А  світ-сканер зчитує відбитки дотиків і розкодовує наше майбутнє. Буває, що люди обвішані замками заборон, самотності, відчаю, зневіри. Ці замки так і чекають дотику правильного ключа  – слова підтримки чи розради. Часто ми, доторкаючись до чиїхось доль, залишаємо свої відбитки. Вони мов лабіринти, за вихід з яких платять сповна. Головне, не загубитися у тих лабіринтах, не втратити себе. Збутися і не розвіятися від зіткнення з реальністю. Ця книга новел  — як ще один аргумент, мій живий подарунок собі і людям. Слова, вимолені та вимовлені тоді, коли серце наповнене визрілою любов’ю та словом. Тому коли перегорнете сторінки книги, зайдете в цю творчу майстерню моїх життєвих вражень, фантазій, переконань, можливо, потрапить на очі щось необхідне душі. Якісь потрібні слова у потрібному місці. Відбитки моїх дотиків до життя тих, хто надихає і веде…», – такі слова самої авторки.

Ілюстрація видавництва “Джура”

Наступну книгу важко віднести до конкретного жанру, адже тут переплелися і свого роду публіцистика, і роман. Ви могли вже здогадатись, що мова піде про особливу авторку – Наталію Михно. У творах Наталія, поряд із сюжетною лінією, описує історію міст, і, навіть, започаткувала серію «Мандрівка Україною». У своїх інтерв’ю письменниця також поділилась, що 3 книга з цієї серії буде пов’язана з Тернополем.  У книгарнях ви можете знайти книгу «Звільнення». Книгу Наталки Михно «Звільнення» критики назвали «оптимістичною терапією для України». Авторка торкається гострої проблеми самотності, подаючи її з глибокою психологічною проникливістю та високою повагою до істини. Письменниця, провівши своїх героїв через буденні проблеми, що є нагальними для українського суспільства першого десятиліття ХХI ст., із притаманною їй художньою майстерністю, бере за основу «філософію серця» Григорія Сковороди і сміливо вказує на шлях до звільнення від цих проблем.

Ілюстрація видавництва “НК-Богдан”

Якщо вам захочеться порадувати своє буквоїдне серце романом, то хочу порадити книгу Ніни Фіалко «Холодний вітер перемін». Письменниця є членкинею ТОО Національної Спілки письменників України з 2015 року. У своїх романах торкається важливих тем людського вибору та почуттів. Що ж до самої книги, то ось, що розповідає нам анотація: «У звичайній сім’ї три сестри торують шлях у майбутнє. Вибір старшої зупинився на мальовничому Тернополі, де швидкими темпами будували бавовняний комбінат і заманювали дівчат перспективою не тільки гідної праці, а й наданням безкоштовного житла. Після закінчення училища молодші сестри успішно влилися в новий колектив і про краще життя не мріяли. Старша обрала іншу спеціальність і вважала, що людина створена для щастя і не повинна всю себе віддавати роботі. Йдучи за покликом серця, допустила непоправну помилку, яка стала чорною міткою в долі… Холодний вітер перемін, що, як заморозки, вразили усе живе, приніс українцям розрив економічних зв’язків і занепад багатьох підприємств-гігантів. Жертвами недолугої державної політики стали тисячі людей, які залишилися без житла і роботи… Роман насичений багатьма подіями, які старше покоління пережило, а молоде має про них знати. Героїні кохають, народжують дітей, розлучаються, шукають і знаходять сенс буття. Твір динамічний і захоплюючий».

Ілюстрація видавництва “Академія”

Якщо ж ви  в пошуках підліткового роману, то у доробку тернопільських авторок є і такий жанр. Тож пропонуємо вам книгу Мацко Ірини «Перехідний вік моєї мами». Ірина пише дитячі казки, оповідання, новели й есе для дорослих; ілюструє, укладає хрестоматії і розвиваючі зошити для дошкільнят. Вона чудовий приклад молодого та сучасного покоління авторів. Її діяльність охоплю не лише сферу письменництва; Ірина – організатор та засновниця фестивалів та креативних студій, координатор проектів, голова Тернопільської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва… – список можна продовжувати ще довго. Повертаючись до книги «Перехідний вік моєї мами» – це історія дорослішання, історія першого кохання, розчарування, нових мрій, усвідомлення себе та шлях порозуміння з найвірнішою подругою – мамою. Ніби несподівано до Алі прилетіли її тринадцять. І знову все стало якимось дивним — світ, друзі, події в сім’ї і навіть сама собі. Алю приваблює і насторожує її ж загадкова дорослість. Тіло, погляди, думки і кругозір змінюються так швидко, що обертом іде голова. Її захоплюють нові почуття, бажання, можливості, тривожить внутрішня невизначеність. Багато нових вражень і почуттів прийшли до неї на порозі дорослості. Несподівано для себе Аля відчула перше кохання, з’явилися зовсім не дитячі думки про життя і цінність кожної людини. А ще відкрила смак поцілунку, спробувала спиртне і збагнула, що не завжди щирі наміри керують поведінкою тих, кому віриш. Найсильніше вразило Алю її ж відкриття, що перехідний вік переживають не тільки підлітки. Виявляється, в її мами — також перехідний період, теж непростий. І в неї є свої таємниці. Мама, долаючи свої труднощі, доростає до розуміння, що її дочка вже майже доросла – інша, ніж була дитиною. І вони починають спілкуватися не як мама з дочкою, а як просто подруги.

Ну що ж, я свою обіцянку дотримала – дібрала книги тернопільських авторок, які можна придбати за кошти е-підтримки, а вам вже залишається обрати щось для себе та насолодитись читанням!

Папороть