Привіт усім від Тернопільського читального клубу! Обіцянка ставати кращим з Нового року чи понеділка ще в силі? Бо я сподіваюся що так, і ми з вами будемо ставати кращими разом. Завжди актуально відкривати для себе щось нове, особливо, якщо це стосується літератури. Особливо, якщо публіцистика потребує нових форм. Тому сьогодні мова піде про літературні подкасти! І їх на українському інтернет-полі існує справді немало.
Розпочнімо із чогось більш знайомого. Отож, якщо ви не знали, Мистецький фестиваль «Ї» має свій подкаст! Називається він Літературні Балачки «До всіх своЇх». Подкаст створений командою фестивалю «Ї» за підтримки Українського інституту книги, як проект самого фестивалю. Інтерв’юером у подкасті виступає Юрій Матевощук, який вирушав до рідних міст митців – учасників фестивалю. За цей період часу, кожні вихідні він вирушав до нового міста і, відповідно, до нового автора. Тож встиг побувати у Рівному, Калуші, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Тернополі та Києві. Сам проект – це чудова можливість дізнатись трохи більше про улюблених авторів, їх думки, про міста очима самих поетів чи письменників. Тому залітайте та слухайте.
Наступний подкаст, що вартий вашої уваги, це подкаст Валентини Мержиєвської та Марії Діденко «Перефарбований лист». Він ідеально підійде як для тих, хто ще навчається у школі чи готується до ЗНО, так і для тих, хто вже давно забув про шкільні дзвіночки і заповнення щоденника. Сам подкаст про аналіз творів шкільної програми поглядом вже дорослих людей, про психологію персонажів української літератури, про мистецькі та навколомистецькі теми. Перше відео вийшло на каналі близько 8 місяців тому, проте зараз налічується вже 22 випуски (три сезони). Авторки ідеї Валентина Мержиєвська – освітянка, співзасновниця альтернативної школи БеркоШко та Марія Діденко – психологиня, експертка по роботі з підлітками. Слухаючи подкаст розумієш, що українська література справді перефарбовується у альтернативні кольори та викликає інтерес, ти дивишся на події під іншими кутами та краще розумієш мотивацію персонажів та авторів і вже не сприймаєш твори письменників так трагічно та критично.
І останній подкаст на сьогодні – спільний проект Радіо Сковорода та молодіжного проекту Terytoriya – Літературно (не) залежні. У ньому ви почуєте про 30 важливих українських книжок за 30 років незалежності України. Авторка та ведуча – Надія Дризицька. У проекті згадується як художня література, так і нехудожня, есеїстика чи поезія. Записи поділені на 6 частин, по 5 книг у кожній. Перший випуск був про книги 90-х–початку нульових, і в ньому розбирались книги: Любка Дереша – «Культ!»; Макса Кідрука – «Жорстоке небо»; Андрія Любки – «Карбід»; Мирослава Лаюка – «Баборня»; Гаська Шияна – «За спиною». На фоні книг розбирались літературні події та явища, які на той момент були важливими для подальшої літературної лінії України. Після прослуховування подкасту ви справді більш чітко усвідомите мотивацію та передмови тих чи інших книжок чи подій, поскладаєте у своїй голові хронологію літературних явищ та книг, ну і звісно, зможете побачити та проаналізувати – як все починалось та куди привело.
Отож, маємо перед собою чудові українські проєкти, на які ви точно знайдете час. Просто одного дня замість музики в навушниках увімкніть один з подкастів, і повірте, ви не пошкодуєте, і світ літературних аудіо-лекцій вас затягне.
Папороть
Залишити коментар