Фото: nsku.org.ua

Складним і жертовним був шлях українського народу до створення незалежної держави на порозі двадцять першого століття. На жаль, наше інтелектуальне багатство, нашу духовність більшовики нищили постійно – від самого жовтневого перевороту 1917 р. і до проголошення незалежності України. Особливо великих втрат зазнала українська література. Дослідники називають різні цифри, зокрема, за сталінщини було репресовано і вигублено від 97 до 500 митців. Тільки в наш час ми маємо можливість дізнатися, що в радянських тюрмах перебували М. Рильський, О. Довженко, П. Панч, О. Копиленко, Остап Вишня та інші. Було заборонено талановиті твори П. Тичини, В. Сосюри, У. Самчука, В. Підмогильного, Б. Антоненка-Давидовича, М. Семенка, Р. Купчинського, В. Свідзинського, Б. Лепкого, А. Любченка, І. Багряного, О. Лятуринської… І цей список, як своєрідний мартиролог, можна продовжити.

“Реабілітовані історією. Тернопільська область”  Обл. ред. кол.: О. Г. Бажан, А. П. Грицишин, П. Я. Гудима, П. З. Гуцал, Л. Л. Крупа, І. В. Кульчицький, В. А.  Маєвська, І. А. Олещук, Ф. І. Полянський, В. В. Устенко; Упоряд.: О. Г. Бажан, П. З. Гуцал, Г. М. Маєвська. НАН України. Інститут історії України; Головна редакційна колегія науково-документальної серії книг “Реабілітовані історією”; Служба безпеки України; Національна спілка краєзнавців України; Українське культурно-просвітницьке товариство “Меморіал” імені Василя Стуса; Тернопільська обласна державна адміністрація; Тернопільська обласна рада.

Ця науково-документальна серія налічує всього шість книг, про кожну з них розповімо далі.

1.У першій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Тернопільська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1918–1980-х рр. У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму, боротьбі УПА на терені області, ліквідації УГКЦ. У розділі «Мовою документів» опубліковані документи про формування системи державного терору на території області, описані методи роботи радянських спецслужб, матеріали окремих архівних кримінальних справ. Окремим розділом публікуються спогади громадян, які постраждали від політичних репресій: Олекси Масного, Марії Матковської, Івана Синенького, Меланії Музики, Марії Воробій-Берези, Тереси Голуб, Марії Надбережної, Петра Боднарчука, Юліана Павліва, Степана Швеця, Олександри Воробій.

У розділі «Біографічні нариси» описані трагічні долі зв’язкової Р. Шухевича Галини Дидик, бандуристки Мирослави Гребенюк, концертмейстера Олександри Блаватської, викладача Михайла Маруневича, священика Василя Барана.

Також у книзі подані біографічні дані про репресованих жителів нинішніх Бережанського, Борщівського, і Бучацького районів.

 

2.У другій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Тернопільська область» опубліковані архівні документи про проведення агентурно-оперативної роботи органів державної безпеки УРСР щодо ліквідації підпілля ОУН, підрозділів УПА, боротьби з римо-католицьким та греко-католицьким духовенством тощо. У розділі «Спогади» опубліковані матеріали про обставини арештів, етапування, перебування у виправно-трудових таборах громадян Тернопільської області.

У розділі «Біографічні нариси» описані трагічні долі професорів Олекси Мельника, Теодора Дубини, громадських діячів Миколи Малицького, Михайла Петрицького, інженера Петра Телев’яка, єпископа УГКЦ Микити Будка, поетів Івана Гнатюка, Романа Чайковського, ректора Василя Гоцу, художниці Стефанії Шабатури, художника Григорія Герчака, священиків Йосипа Грицая, Григорія Миськова, лікаря Мар’яна Долинського та розстріляних у 1941 р. у с. Заліщиках в’язнів.

Видання містить біографічні довідки про репресованих з Гусятинського, Заліщицького, Збаразького та Зборівського районів.

 

3.У третій книзі опубліковані документи про депортацію населення Тернопільської області під час операції «Захід» 1947 р., спогади П. Пахольчука, К. Пилипів, У. Нагорної-Стасюк, Н. Струхманчук, нариси про зв’язкову УПА Н. Хомич, письменницю Г. Гордасевич, братів Хотовицьких.

Видання містить довідки на репресованих громадян – вихідців із сучасних районів області – Козівського, Кременецького, Лановецького і Монастириського.

 

4.Четверта книга про терор і репресії на Тернопільщині у радянську добу продовжує науково-документальну серію «Реабілітовані історією», що виходить в Україні. В книзі публікуються вперше оригінальні архівні документи, вміщені спогади репресованих, нариси і статті про відомих і маловідомих досі уродженців Тернопільського краю, котрі були заарештовані та ув’язнені за політичними мотивами в радянський період. Основний зміст книги – мартиролог невинних жертв репресій, вихідців з Підволочиського, Підгаєцького і Теребовлянського районів Тернопільської області.

 

5.У п’ятій книзі серії видань «Реабілітовані історію. Тернопільська область» подані архівні матеріали, спогади, статті і нариси. Книга сприяє більш широкому висвітленню і глибшому розумінню масштабів і механізмів терору в період радянської влади на Тернопільщині з 1939 р. до середини 1980-х рр. Розкриваючи трагічне минуле регіону, пов’язане з репресивною діяльністю каральних органів колишнього СРСР, вона одночасно свідчить про стійкість духу людей у боротьбі проти тиранії, несприйняття тоталітарного режиму, широку підтримку українцями національно-визвольного руху.

Видання містить довідки на репресованих громадян – вихідців із сучасних районів області – Тернопільського, Чортківського, Шумського.

 

6.У шостій книзі серії видань «Реабілітовані історію. Тернопільська область» подані оригінальні архівні документи, спомини свідків і жертв терору, а також наукові статті і публіцистичні нариси, в яких оповідається про репресованих осіб.

Видання містить додатковий список репресованих громадян – вихідців із сучасних районів області – Бережанського, Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Заліщицького, Збаразького, Зборівського, Козівського, Кременецького, Лановецького, Монастириського, Підволочиського, Підгаєцького, Теребовлянського, Тернопільського, Чортківського, Шумського районів.

 

Вічна пам’ять всім жертвам радянського терору. Колектив ТЧК висловлює щирі співчуття родинам загиблих і постраждалих.

Матеріал підготувала Тата Волошина