Фото НОВА Тернопільська газета

Зовсім нещодавно світ побачив ексклюзивний ілюстрований альбом-каталог «Сакральна скульптура Тернопільщини», повідомляє НОВА Тернопільська газета. У ньому увічнилися давні, аутентичні та майже безцінні духовні заступники нашого краю. З видання ви можете дізнатись як про всі пам’ятки, так і про кожну окрему скульптуру більш деталізовано.

Альбом-каталог – це плід праці Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини, що тривала понад десять років. «Наш центр видав чимало каталогів, книжок, але ця – особлива! – наголошує історикиня та етнографиня Центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Людмила Строцень. – Тут зібрані світлини духовних оберегів краю, до яких зверталися люди в часи бід і небезпек, дякували їм за здоров’я дітей, порятунок від війн, пожеж, голоду. Є серед них високомистецькі взірці, є в стилі народного примітиву, але всі вони про одне – про Віру, Надію, Любов. Для збору матеріалу нам знадобилося 13 років. Ми об’їздили із півночі на південь, зі сходу на захід усю область, від найвіддаленішої точки тернопільської Волині до Наддністров’я, від Збруча до кордонів зі Львівщиною. І ось сьогодні в нас у руках це повноколірне видання на 384 сторінки, де є фото найбільш цікавих пам’яток сакральної скульптури, що була споруджена на території області впродовж XVIII–XX століть, з аналітичними статтями, картами районів, де позначена скульптура, статистикою, науковим апаратом. На технічну і творчу працю, щоб довести зібраний матеріал книжки, нам потрібен був рік – рік наполегливої праці з відбору фото, яких налічувалося кілька тисяч, перефотографовування тих пам’яток, де світлини були нечіткі, написання аналітичних статей, атрибутації святих, формування географічного покажчика, виведення статистики по районах. Над книгою працювали всі, у нас не було керівників і виконавців. Кожен мав свою частину роботи, яку виконував сумлінно, самовіддано, незалежно від стану здоров’я, забираючи час від сну та сім’ї. Але попри всі фізичні і моральні зусилля, це була захоплива праця, яка духовно збагачувала нас самих».

Офіційний реліз альбому-каталогу має відбутися 16 квітня, приурочений до 20-річчя Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини та до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць. Більш детально про подію організатори обіцяють повідомити напередодні заходу.