Фото: Дана Сарабун/Суспільне

Думаю, ви всі уже в курсі події, що облетіла соцмережі і стала трендом в українському тіктоці. У нас же долучились не лише місцеві блогери, а й Тернопільська ОДА, яка розмістила на фасаді будівлі величезний банер із портретом лідера ОУН Степана Бандери.

Це зроблено в рамках приготування міста до 113 річниці з Дня Народження видатного діяча, яка відзначається 01 січня. Висота банера 20 метрів, ширина – 11. Щоб розмістити його, залучали п’ятьох людей. Варто додати, що таку ініціативу підтримали і в інших містах країни, так, наприклад, у Хмельницькому банер із зображенням Бандери розмістили на фасаді одного із торгівельних центрів міста.

Крім цього, вже безпосередньо 01 січня в Тернополі проводитимуться й інші заходи: хода молодіжних організацій та покладення квітів до пам’ятника Бандері. Напередодні свята також презентували досить унікальну світлину, на якій Степан Бандера зображений разом із мешканцями Тернополя.

Фото УКРІНФОРМ

Постать Степана Бандери на тлі незалежності України посідає важливе місце, адже він був символом національно-визвольного руху та боротьби за незалежність. Проголошення Української держави у червні 1941 року відбулося завдяки Львівському керівництву крила ОУН, яке тоді очолював Степан Бандера.

І нам справді може здаватися, що ми знаємо про цю постать достатньо, проте багато деталей упускається, багато інформації ще не оприлюднено, багато втрачається у величезному переліку джерел та розповідей. Щоб упорядкувати доступну інформацію, дізнатись те, чого ви раніше не знали, та просто ще раз прочитати та освіжити в пам’яті події, які повинен знати кожен – рекомендуємо до вашого перегляду книгу М. Посівнича «Життя і діяльність Степана Бандери: документи й матеріали» видавництва «Астон».

Ілюстрація видавництва “Астон”

Видання присвячене життю та діяльності Провідника українського визвольного руху Степана Бандери в 1920-1950-их роках. На основі спогадів та документів у книзі висвітлено боротьбу Організації Українських Націоналістів, показано роль ОУН та її лідера у тогочасних суспільно-політичних процесах в Україні. Крім того, тут читач зможе довідатися про родинне, шкільне, студентське оточення, в якому формувався майбутній Голова проводу ОУН. Опубліковано ряд важливих матеріалів і документів про життя і діяльність Степана Бандери на еміграції та на чолі Проводу ОУН. Видання доповнюють біографічні відомості про діячів визвольного руху, а також вибрана бібліографія про Степана Бандеру.

Сам автор давно досліджував постать Степана Бандери і випустив кілька статей  на цю тему на сайті Історичної правди. «Степан Бандера уособлював у собі все націоналістичне підпілля. Відтак, намагаючись очорнити його – намагались очорнити все підпілля», – говорив М. Посівнич на одному з інтерв’ю.

Також пропонуємо вам ще дві книги, що були видані або презентовані у Тернополі, які висвітлюють життя та діяльність Степан Бандери. 16 квітня, під час ІІ Молодіжного Історичного Форуму на тему «Історія мертва. Це ми її вбили», відбулася презентація збірника вибраних статей Степана Бандери «Перспективи Української Революції», яка теж варта вашої уваги. Також у 2015 році у Тернополі вийшла книга Ігоря Загребельного «Степан Бандера: міфологія української свободи».

Наша історія варта того, щоб її досліджувати, а постаті – варті того, щоб про них пам’ятати. Проте згадки про них не повинні з’являтись лише до конкретних дат, а потім зникати до чергового сповіщення на календарі. Саме тому, читаймо книги та шануймо свою історію завжди і, в першу чергу, заради себе та заради свого самоусвідомлення.

Папороть