Фото з сайту Видавничий дім “Стилос”

Стислий зміст

Перше знайомство …………………………………………………..7
Оголошення обвинувачення …………………………………..17
Справу відправили на дослідування ………………………..23
Текст обвинувачення ………………………………………………38
Ознайомлення з матеріалами справи ……………………….52
Перше судове засідання ………………………………………….71
Допити потерпілих ………………………………………………….75
Допити свідків обвинувачення ……………………………….143
Дослідження речових доказів …………………………………214
Допити «інших осіб» ………………………………………………313
Допити свідків захисту ……………………………………………329
Дослідження письмових доказів захисту ………………….535
Свідчення Ахтема Чийгоза ………………………………………550
Представлення доказів захисту ………………………………..575
Завершення стадії судового слідства ………………………..582
Судові дебати……………………………………………………………584
Останнє слово Ахтема Чийгоза …………………………………607
Оголошення вироку ………………………………………………….622
Звільнення ………………………………………………………………..647
Іменний покажчик …………………………………………………….655

Є події, що істотно змінюють хід історії. Для українців за останній час таких подій було достатньо багато. Про них важливо говорити та важливо пам’ятати. Події, що стались 26 лютого 2014 року на території Криму стали однією з відправних точок для усього півострова.

Саме про ці події вирішив написати адвокат Микола Полозов та політв’язень Кремля Ахтем Чийгоз (29 січня 2015 року Ахтема Чийгоза було затримано представниками силових структур російської окупаційної влади. 25 жовтня 2017 року Чийгоз, разом з іншим кримськотатарським політв’язнем Ільмі Умеровим, був виданий Туреччині та звільнений від відбування покарання).

Книгу презентували 10 січня у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Дата була обрана не просто так, вона була приурочена до 8-ї річниці дня кримського спротиву російській окупації.

Сама ж книга стала свого роду щоденником політичної справи одного з лідерів кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Так звана «Справа 26 лютого» була повністю сфальсифікована російською владою.

Для тих, кому потрібно освіжити у пам’яті події, «Справа 26 лютого» — кримінальне провадження влади окупованого Криму щодо масових заворушень під час мітингу 26 лютого 2014 року біля стін Верховної ради Криму.

26 лютого 2014 року перед будинком кримського парламенту відбувся масштабний мітинг прихильників і противників територіальної цілісності України. Серед перших були кримськотатарські та проукраїнські активісти, їм протистояли проросійські активісти. У січні 2015 року кримське управління Слідкому Росії порушило кримінальну справу про масові заворушення на мітингу 26 лютого. Серед затриманих виявилися прихильники територіальної цілісності України: заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, а також активісти. Пізніше суд розділив «справу 26 лютого» на дві: відокремивши в окремий процес головного підозрюваного – Ахтема Чийгоза, який на той момент фактично виконував роль лідера Меджлісу в Криму. За ініціативи адвоката Джеміля Темішева активіст Талят Юнусов і оператор телеканалу ATR Ескендер Небієв пішли на угоду зі слідством і визнали провину з умовою, що їхні свідчення не служитимуть доказом у справах інших фігурантів «справи 26 лютого». 11 вересня 2017 року російський суд засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму за звинуваченням в організації «масових заворушень», під якими малися на увазі протести, пов’язані з анексією півострова Росією. 25 жовтня 2017 року російська влада звільнила засудженого в Криму Ахтема Чийгоза і передала його Туреччині, пізніше він приїхав до Києва. 19 червня 2018 року підконтрольний Кремлю Центральний районний суд Сімферополя засудив фігурантів «справи 26 лютого» до умовних термінів. Алі Асанов і Мустафа Дегерменджі отримали по 4 роки і 6 місяців умовно, Арсен Юнусов і Ескендер Кантеміров – 4 роки умовно, Ескендер Емірвалієв – 3 роки і 6 місяців умовно з випробувальним терміном 3 роки кожному. 4 лютого 2020 року стало відомо про скасування умовного засудження до закінчення випробувального терміну відносно фігуранта «справи 26 лютого» Мустафи Дегерменджи (повідомляє видання Крим.Реалії).

Книга заповнена деталями, показами свідків та потерпілих, описами близько 150 судових процесів та фактичними зізнаннями всіх причетних до захоплення Криму. Під час самого процесу, адвокат Микола Полозов постійно залишав публікації на своїй фейсбук-сторінці після кожного судового засідання, що і стало основою для написання киги. На одній із презентацій він зазначив: «Через цей процес ми дуже детально відкриваємо анатомію початку захоплення Криму Російською Федерацією. Тобто ця книга про те, як українці та кримські татари чинили опір окупантам».

Книгу задумано презентувати у всіх великих містах, що вже було зроблено у Льовові, Тернополі та Чернівцях. Останньою точкою на карті має бути Київ, в якому презентація відбудеться саме 26 лютого. Адвокат поділився, що попри святкові дні, був задоволений презентаціями та відзначив велику увагу з боку місцевих громад.

«Ця книга не тільки про справу, не тільки про головного героя цієї справи Ахтема Чийгоза. Ця книга про боротьбу кримськотатарського народу та українців за свободу. Проти окупації і проти шаленого тиску, який надає Кремль та його президент», — відзначив Микола Полозов.

Книга є абсолютно унікальним виданням, з ексклюзивними зізнаннями та фактами. Книга про те, що справді важливо.

Папороть