Кожен з нас, підбираючи та даруючи подарунок з тієї чи іншої нагоди, хоче, аби він запам’ятався надовго. Щоб позитивні емоції ще довго були пов’язані в адресата саме з вами. Книга – завжди кращий дарунок. Що значить дарувати книгу? Це означає, що дарувальник сприймає того, кому призначений подарунок, як людину думаючу, розвинуту, таку, що гідно та відповідно оцінить подарунок. І в той же самий час сам набуває іміджу небанального дарувальника, людини з глибоким змістом та духовною складовою.

«Тазік олів’є», пляцки, ексклюзивний алкоголь чи заморські делікатеси? З  чим іти до друзів на святкування Нового року, обирайте самі, а ми підготували для вас п’ятірку книжок, які можуть стати і самі по собі чудовими подарунками, і влучно доповнять вже обраний.

Розпочнемо з нового роману Юрія Андруховича «Радіо Ніч» видавництва «Меридіан Черновіц». Герой роману Йосип Ротський – герой барикад, який змушений утікати від спецслужб. Прихисток знаходить на радіостанції, звідки й веде нічні етери. Як зізнається сам Андрухович, ідея написати подібну книжку у нього з’явилась давно. Колись у інтерв’ю варшавській студентській FM-радіостанції його запитали, чим би він займався, якби перестав писати. «Я відповів, що в такому разі хотів би заснувати власну радіостанцію, винятково нічну. Я не буду спати вночі, крутитиму в ефірі свою улюблену музику і щось розповідатиму», – відповів автор. І дійсно, на звороті книжки знаходиться QR-код, за яким можна отримати доступ до музичної програми «Rotsky’s List – Список Ротського». Пропонований плейлист рекомендовано для нічного слухання – чудовий додаток до зимових вечорів.

Ну от, музику увімкнули, олів’є на столі, ялинку «засвітили», шампанське чекає в холодильнику 12-ої години, друзі та родичі вже зайняли місця за святковим столом, обмінялися останніми новинами і нарешті настає момент, коли звучить класична фраза «От у наш час…», і, залежно від покоління, починаються цікаві, кумедні а іноді й сумні оповідки. Саме про життя у період 90-х, коли рецепти «ананасового» компоту із патисонів та «грибів» із баклажанів були «мастхев» кожної господині, коли позичалися в’язані речі для копіювання – «відв’язування» візерунку, а сірники і сіль купувалися ящиками, розповідає Ольга Карі в книжці «Компот із патисонів» Видавничого Дому «Комора». Авторка ділиться власними спогадами не лише про соціальне, але й про політичне життя цілого покоління українців на зламі епох. Хтось, хто переживав ті часи, згадає цей період, а новому поколінню, можливо, буде легше зрозуміти своїх батьків. «Компот із патисонів» – незвичайна літературна страва до новорічного столу.

Зимові свята, особливо традиційні українські, завжди приправлені трохи містикою, трохи язичництвом і ворожінням. Легкі містично-фентезійні оповідання – від романтичних до смішних чи дещо лякаючих у збірці «Потайсвіт» видавництва Марка Мельника – не лише відкриють невидиму завісу, що веде у таємні світи і покажуть образи й видіння з минулого у розрізі сучасності, але й стануть путівником, що допоможе повернутися назад після зустрічі з ними. Всі ж бо знають: «Вони живуть поміж нас». До збірника увійшли твори Анни Пахомової, Ніни Ягоджинської, Вікторії Вирової, Оксани Кириченко, Галини Голдінової, Анфіси Сметаніної, Юлії Легчун. Запасайтеся оберегами до свят – 208 сторінок містичних оповідок та їх героїв чекають на вас…

Поціновувачам інтелектуальної літератури також буде що придбати на подарунок – книгу Оксани Забужко «Планета Полин» – ще одне видання від Видавничого Дому «Комора», яке вийшло у фінал Книги року ВВС-Есеїстика 2020. «Планета Полин» – це збірка творів авторки за останні 20 років, присвячена постатям і подіям, які є культурно знаковими для сьогоднішньої епохи кризи гуманізму. Есеї про Катерину Білокур, Софію Яблонську, Соломію Павличко, Юрія Шевельова, Юрія Покальчука, Леоніда Плюща та інших є далеко не розповідями про митців на шкільних уроках літератури та мистецтва. З деякими особистостями авторка товаришувала, тим її розповіді є ще ціннішими. Жанр, у якому написана ця книга, сама Оксана Стефанівна описує так: «Есеїстика – це коли від несподіваного повороту авторської думки тобі зненацька збиває дух. Тоді мусиш відкласти книжку й упакувати собі в голові щойно відкритий зв’язок між речами, якого досі не помічалось». «Планета Полин» – поживне для мозку у новорічні свята, що не полишає за собою присмаку гіркоти.

Класичний подарунок до зимових свят – книжка про зимові свята! «Таке різне Різдво» – нова збірка короткої прози сучасних українських письменників – продовжує традицію різдвяних антологій «Видавництва Старого Лева». Збірка розкриває прості життєві істини – що це лише свята за календарем, а життя, воно ж іде за своїм непередбачуваним розкладом. І ти ніколи на 100% не будеш певним, де тебе застане наступне Різдво. Знаєте, оці всі короткі історії, коли так точно відчуваєш емоції героїв, і навіть трішки сумні сюжети все одно закінчуються гепі ендом. І різдвяні дива обов’язково присутні! Особливу увагу хочу звернути на авторів збірки, серед яких, до речі, і наша неймовірно чуттєва землячка Надійка Гербіш. Історії в книжці від давно знаних нами і улюблених письменників: Катерини Бабкіної, Доржа Бату, Христі Венгринюк, Богдана Коломійчука, Богдани Матіяш, Дзвінки Матіяш, Василя Махна, Катерини Міхаліциної, Костянтина Москальця, Ірини Савки, Ірини Славінської, Людмили Таран, Петра Яценка. Така плеяда запалить вогні зимових свят, де б ви не були, основне захопити із собою збірку «Таке різне Різдво»!

З прийдешнім Новим роком вас, друзі! І нехай ваші подарунки вдаються! Завжди ваш – Тернопільський читальний клуб.

Анюта Лазорко для ТЧК

Скріншоти – із сайтів вищезазначених видавництв.