Ось вже й січень минув. Це був місяць повний чудернацьких, книжкових, сторінкових, затишних, холодних та теплих історій. І, можливо, ми й не прочитали усіх книг із бажаного списку, які собі обіцяли, зате поклали хороший старт майбутнім літературним подвигам. Тому цим ми сьогодні й займімось та відправимось у січневі хроніки.

Рік у нас почався із походу на Різдвяний ярмарок, де автори пропонували найдобірніші книги, що такі ж теплі як і саме Різдво. Можливо вони й були трохи дитячими, проте Різдво саме те свято, коли можна зануритись у дитинство.

Ми дізнались, які книги ПЕН виділив у 2021 році, проте я точно знаю, що у кожного там свій перелік. Хоча списку ПЕН я б також довіряла.

Оскільки більшість із нас нарешті отримали свої «ковідні» тисячі, ми нарешті сформували список книг Тернопільських авторів та авторок. Причому, в кожному назбиралась чимала кількість творів на найрізноманітнішу тематику.

Ми розвивались разом із літературними подкастами та формували зовсім іншу думку про українську літературу, дізнавались щось нове та відкривали для себе твори по-новому. Відкрили для себе цінний продукт українського медіа, а саме «ЕКЗЕМПЛЯРИ-ХХ», який показав нам оцифрований світ українських видань та журналів 20 століття, що ними зачитувались наші батьки.

Ми відновили в пам’яті імена, які стали провідними на тлі літературної історії Тернопільщини. Можливо хтось про них і не забував, а тримав під рукою спогади про прочитані твори, а можливо хтось відкрив для себе письменників-земляків.

Хоч січень і пройшов у святах, вертепах  та хороводах, а проте кілька презентацій ми таки відвідали. Одна із них точно була важливою на фоні всіх історичний подій за останній 5 років. Це ми зараз про «Процес 26 лютого». Книга, котру варто прочитати, аби знати свою історію.

Поки до нашої «Їшки» (Літературний фестиваль «Ї») ще далеко, ми завітали на львівський фестиваль «Воргола», перший день якого відкривала поетка з Тернополя. Соня Ленартович продовжує захоплювати серця людей своєю поезією, бо наше, уже точно у неї.

Традиційно ми дізнались, що ж читають тернополяни у січні. Хоч пролунало достатньо багато назв різних книг, які прекрасні тим чи іншим, ми обрали ті, які нам здались найбільш цікавими для вас. Якщо ще не читали цей матеріал, то обов’язково зайдіть та оберіть щось для себе, або ж напишіть у коментарях свої літературні січневі уподобання.

Ми доторкнулись до тендітної поезії та теплих бесід разом із поеткою Інною Хращевською, чиї вірші вражають ніжністю.

Крім цього, Український інститут книги потішив усіх буквоїдів приємними новинами. Цьогоріч для видавничої та бібліотекарської справи було виділено чимало хороших можливостей та коштів. Не може не тішити й те, що буде окрема пільга для книгарень, що триматимуть у своєму асортименті україномовні книги українського або ж закордонного виробництва. Це вагомий внесок у культуру, що розвиватиме власний продукт та популяризуватиме українське.

Таким був для нас січень. Передбачаю, що у лютому ми вже повністю відійдемо від святкових клопотів та втілимо у життя відкладені книжкові плани.

Завжди ваша
допитлива Папороть