Як показує список найдорожчих книг в історії людства, деякі видання можуть коштувати цілий статок. Рідкісні та унікальні екземпляри, яким уже виповнилося кілька століть, йдуть з молотка за нечувані суми.

  1. “Кодекс Лестера” (The Codex Leicester) – Леонардо да Вінчі, $ 30,8 млн

Фото blog.vip-inform.com.ua

У 1506 року Леонардо да Вінчі, перебуваючи в Мілані, почав вести записи. Списавши 18 аркушів паперу з обох сторін, він склав їх у вигляді 72-сторінкового зошиту. У ньому міститься безліч математичних розрахунків, малюнків і заміток, написаних особливим дзеркальним шрифтом. Зараз книга належить Біллу Гейтсу, який і придбав її за 30,8 мільйона доларів в 1994 році.

  1. “Євангеліє Генріха Лева” (The Gospels of Henry the Lion) – $ 12,4 млн

Фото Wikipedia

Другим за вартістю стало рукописне видання Євангелія, створене в 1188 році на замовлення герцога Саксонії і Баварії Генріха Лева. У книгу включені чотири Євангелія обсягом в 226 сторінок. В ході аукціону Sotheby’s “Євангеліє Генріха Лева” було продано за $ 12,4 млн. У даний час манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).

  1. “Птахи Америки” (The birds of America) – Джон Джеймс Одюбон, $ 8,8 млн

Фото Wikipedia

Книга Одюбона містить наукові описи та ілюстрації птахів Північної Америки. Вона знаменита історією свого створення. Одобюн малював птахів в реальному розмірі, відстежуючи їх і роблячи з них опудала. Перше видання з’явилося в 1827 році, всього вийшло близько 200 екземплярів висотою 127 сантиметрів! У березні 2000 року один з останніх збережених примірників був проданий шейху Катару Сауда за $ 8,8 млн.

  1. “Кентерберійські оповідання” (The Canterbury Tales) – $ 7 млн

Фото Wikipedia

“Кентерберійські оповідання” Джеффрі Чосера були продані в 1998 році з аукціону Christie’s. За один з дванадцяти збережених примірників заплатили 7,5 млн доларів. Книга надрукована в 1477 році в друкарні Вільяма Кекстона, англійського першодрукаря.

  1. “Перше фоліо: комедії, історії і трагедії Шекспіра” (First Folio: Comedies, Histories and Tragedies) – $ 5,5 млн.

Фото www.bl.uk/collection-items/shakespeares-first-folio#

Збірник, до якого увійшли майже всі п’єси Шекспіра, надрукований в 1623 році, був проданий на аукціоні Sotheby’s за $ 5,5 млн. З 750 примірників, випущених в XVII столітті, зараз повністю збереглося близько сорока. Один з них і був проданий в 2006 році за рекордну суму.

  1. “Біблія Гутенберга” (The Gutenberg Bibly) – $ 5,4 млн

Фото Wikipedia

Унікальне видання Біблії, найстарішої з книг, пішло з молотка на аукціоні Christie’s в 1987 році. Книга була надрукована Іоганном Гутенбергом в 1450-х роках текстурованим шрифтом. Текстура (від лат. textura — тканина) — перший (і основний) різновид готичного письма. Одержав свою назву за те, що рівномірно покривав сторінку. Характерна особливість шрифтів цього типу — незграбність і витягнутість букв. З 180 примірників до нас в повному вигляді дійшло всього двадцять.

  1. “Бестіарій герцога Нортумберлендського” (The Northumberland Bestiary) – $ 5,4 млн.

Фото Wikipedia

Екземпляри цієї книги датовані приблизно 1250-1260 роками, зараз же їх залишилося не більше сорока. У рукописному бестіарії описано 112 середньовічних тварин, реальних і вигаданих. Автора книги встановити не вдалося. “Бестіарій герцога Нортумберлендського” був проданий на аукціоні Sotheby’s в 1990 році за $ 5,4 млн.

  1. “Трактат про плодові дерева” (Traité des Arbres Fruitiers) – $ 4,5 млн

Фото catawiki.com

У 1768 році французький ботанік Анрі Луї Дюамель дю Монсо створив “Трактат про плодові дерева”, в якому детально описані 16 видів фруктів з барвистими ілюстраціями. Примірник цієї книги був закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, причому він був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, з позолоченою обкладинкою. У 2006 році видання пішло з молотка на аукціоні в Брюсселі за $ 4,5 млн.

  1. “Космографія” (Сosmography) – $ 4,2 млн.

Фото Wikipedia

Книга Cosmography – це копія першого друкованого атласу, в її основу лягли зразки карт Птолемея, давньогрецького астронома, математика і географа. Вона надрукована в Болоньї в 1477 році і в 2006 році була продана за $ 4,2 млн.

  1. Рукопис дев’ятої симфонії Моцарта (Mozart’s 9 Symphonies Manuscript) – $ 4,1 млн

Фото myplanet.com.ua

Колекція найвідоміших симфоній Моцарта, написана рукою самого композитора, була продана за $ 4,1 млн в 1990 році. Цей дорогоцінний і рідкісний манускрипт в 1987 році встановив світовий рекорд продажів серед музичних творів.