І перший же його день майже на 100 % був присвяченій літературі рідного краю. Серед запрошених був і тернопільський краєзнавець та екскурсовод Тарас Циклиняк з презентацією книги «Дитинство Ірусі Саїк. Спомини про Тернопіль». Власне, ця книга є наразі крайньою (хоча сам автор наполягає, що вона є заключною) в серії видань спогадів про Тернопіль, які упорядкував Тарас.

Весь проєкт – це величезна робота з архівами, записи спогадів очевидців тих подій, структуризація та систематизація інформації. Він розповідає про Тернопіль як про малу дитину, яка росла і мінялася, звідси і назва циклу. Півтора роки тривав процес написання цієї серії книг. Як жартує організатор фестивалю і модератор зустрічей Юрій Матевощук: «Дана серія, це просто удар в самісіньке серце для людини, яка любить упорядковувати книги на полиці, оскільки вони всі різні за розміром і виглядом… Але саме цей фактор спонукає їх до прочитання, адже декотрі з них мають кишеньковий формат, а одна з них і взагалі являє собою альбом старих поштівок тих років.»

Фото Тараса Циклиняка

Як зазначає сам автор, – В написанні книг мені дуже допоміг досвід гіда, оскільки я точно знав як викласти матеріал так, щоб він сподобався людям. Особливістю цих книг є те, що за допомогою таких спогадів ми маємо можливість заповнити інформаційну пустоту про історію Тернополя, яка утворилася під час радянського періоду. Важливими є також історії про переховування євреїв під час другої світової війни, і якщо хтось читав чи дивися «Список Шиндлера», то може уявити, що у нас в Тернополі тут також відбувались аналогічні доленосні події, – додає Тарас Циклиняк.

Пані Ірина Максимів, на основі спогадів якої і створено видання «Дитинство Ірусі Саїк. Спомини про Тернопіль» нагороджена відзнакою Праведника народів світу (як і її батьки), які під час другої світової війни у погребі власного дому протягом дев’яти місяців переховували 16 людей.

Фото Тараса Циклиняка

Зустріч дала змогу ще раз підсумувати результат унікального літературного проєкту, і хоча придбати в друкованому варіанті з 10-и книг циклу наразі можна тільки «Дитинство Тернополя. Спогади Ірусі Саїк», Тарас Циклиняк абсолютно щиро згоден ділитися книгами в електронному форматі за запитом. Тих же, кого приваблює читання саме паперових видань серії, запрошують у бібліотеку-музей «Літературне Тернопілля».