Тетяно, з чого почався «Крокус-бук»?

Крокус – це квітка. Моє дівоче прізвище Шафран. І я хотіла десь використати це. І мені подобається. Логотип також – квітка з книг.

Коли у мене народився син, захотілося щось цікавого для нього. Я побачила в інтернеті текстильні книги. А для чого купувати, якщо можна самому взяти і зробити? І хоч я на своїй швейній машинці окрім фартушків раніше нічого не шила, подумала, а чому б і ні? Дивилась в інтернеті відео, майстер-класи. І хоч можливо це виглядає легко, але це є важка робота.

Якого віку твої читачі?

Я шию книжки для дітей від 6 місяців, коли дитина вже починає брати щось в руки. Ну і мотиви (сюжети) також повинні бути простими, наприклад для піврічних дітей щось, що шарудить, щось пухнасте, бусинка, яку дитина може покрутити, дерев’яний гризунець, який дитина гризе – цього достатньо. Перегружених сюжетів на 6 місяців робити не варто. Всі кріплення міцні, адже, хоч дитина і грається зазвичай з мамою, задля безпеки всі елементи повинні бути надійно закріплені. Але, як і з будь-якою іграшкою, в такому віці потрібен нагляд дорослих. Зрештою, дитина сама гратися не завжди хоче. Саме тому я готую книжку, адже для її користування потрібні мінімум двоє. Я виготовляю книжку не для того, щоб її віддати дитині і вона сама там собі гралася, а для того, аби діти з батьками, бабусями, дідусями, рідними проводили спільно час.

 

Ти робиш іграшки які мало не з народження прививають дитині цікавіть до книги. 

Я є мама в декреті, у мене двоє дітей, тому чітко бачу проблему користування гаджетами, коли телефон чи планшет просто нереально забрати в дитини, дитина стає нервовою і просить його все частіше. От як їх забрати? Це або мультиками. або дати іграшку якусь. Купа пластмаси, яка цікавить дітей дуже короткий проміжок часу. Мій син, йому 5 років, із задоволенням користується книжкою мого виробництва.

Які сюжети використовуєш у своїх книжках?

Я орієнтуюсь на вік дитини, для якої замовляють книжку. Іноді просять «Зробіть про принцесу, бо дівчинка любить принцес». Але книжка повинна бути цікавою у плані розвитку дитини, тому намагаюсь додати елементи, які зніматимуться, рухатимуться, і т. д. Сюжети можна розбити на декілька типів: лабіринти, рахунки в різних форматах, тваринки, пори року…

В процесі пошиття книжки використовуєш не лише голку?

Так, інструментів насправді дуже багато: декілька ножиць з фігурними лезами, великі, щоб різати тканину, маленькі декоративні, прес для утворення отворів на тканині, для кнопок, мат, лінійка, дисковий ніж для тканини та ще багато інших. На початках усі доходи до копійки вкладала в інструмент та матеріали, багато чого перепробувала, щоб обрати найкраще.

Ти вклалася зразу у всі матеріали?

Я трохи прогадала, оскільки спочатку купила не дуже якісні матеріали, але зараз шию тільки з високоякісних. І так, багато коштів пішло на матеріали та інструмент. Спочатку я все відмальовувала і вирізала вручну, тепер я вже користуюсь плоттером, готую макет на комп’ютері і переношу його на плоттер.

У тебе книжка як конструктор, тобто можна замовити на 5 сторінок, на 10 чи 20 сторінок.

Так, можна замовити на 5 а потім дозамовити ще кілька сторінок, їх можна компонувати як конструктор.

Крім лічби, які ще прийоми використовуєш?

Сортування, рольові ігри. Наприклад, коли приходить пора навчити дитину чистити зуби, то є у мене жираф, якому дитина сама чистить зуби, він дуже кумедний. Якщо це лялька, то її можна одягати, міняти одяг, бантики, вкладати її спати тощо. Можна зробити книгу іменну для конкретної дитини, враховуючи її уподобання. Є рольові ігри у вигляді пальчикового лялькового театру, коли дитина разом з дорослими читають і грають в ролях.

Ти інтуїтивно використовуєш ці прийоми, чи використовуєш методичну якусь літературу?

Я мама двох дітей, тому орієнтуюсь на їхні уподобання згідно їхнього віку та розвитку.

Зазвичай над проєктом «книга» працюють автор, редактор, коректор, верстальщик, друкар, продавець та інші. Ти все це уособлюєш в собі)) Як відбувається процес створення книги, і над яким етапом тобі працювати найважче?

Зазвичай працюю тоді, коли маю натхнення, адже це дуже важливо. Переважно це відбувається пізно ввечері або навіть вночі. Насправді я отримую надзвичайне задоволення від роботи.

Чи можеш ти сказати що ти любиш свою роботу?

Так, дійсно, я займаюсь справою, яку дуже люблю. Для мене це своєрідний виклик самій собі, що я можу це зробити.

Де можна побачити твої книжки і як їх можна придбати?

У мене є сторінка в інстаграмі, там можна переглянути мої роботи і замовити.

Ти шукаєш клієнтів, чи вони шукають тебе?

Тепер вже мене шукають (сміється). Багато замовників повертаються і замовляють вже 4-й і 5-й раз.

Чи плануєш відкрити свій цех?

Наразі я в декретній відпустці, тому роблю все сама. Але якщо збільшаться об’єми замовлень, думаю, зможу знайти помічників.

Чи плануєш ти з часом зайнятися іншою роботою?

Наразі залишати цієї справи не планую, і хоч буває дуже важко, болить спина, печуть очі, іноді недосипаю. Але саме цю роботу я просто обожнюю. Це дуже моє ))

Чоловік тебе підтримує?

Так, і я йому за це дуже вдячна. Іноді ця робота забирає час, який я могла б використати для домашньої роботи, але він завжди мені допомагає.

Куди найдалі поїхала твоя книжка?

В Америку. І не одна ))

Тати замовляють, чи тільки мами і бабусі?

Насправді тати готові на багато чого для дитини))) Якщо мама чи бабуся довго обговорюють зі мною сюжет ігрової книжки, радяться, то батьки зазвичай орієнтуються на ціну і довіряють мені як автору усю розробку.

Скільки приблизно книжок ти вже пошила?

Більше 150-ти )

Кілька слів для підписників Тернопільського читального клубу, передусім для  молодих батьків.

Скажу, що з дитиною потрібно займатися, не можна дати іграшку чи книжку і займатися своїми справами. Мої книжки для того, щоб проводити спільно час з дітьми, адже дитина хоче уваги. Не залишайте дітей наодинці з книжкою. Однозначно, що мама повинна мати час для себе, але провести час без гаджетів і техніки разом з дитиною також потрібно.

Всі матеріали з особистого архіву Тетяни Кучі.

Анюта Лазорко для ТЧК