Вітаю усіх із початком останнього місця зими! Зі всією любов’ю до неї, рада, що залишилось зовсім трішки, і таке сонячне слово «весна» з’явиться на календарі. Але якою б не була погода, на нашому ярмарку книг завжди затишно. Тож туди ми й помандруємо. Оскільки лютий найкоротший місяць року, то і книги будуть відповідними. Пропонуємо вам сьогодні добірку коротких історій!

Наш ярмарок відвідують не лише дорослі читачі, а й юні чи навіть маленькі буквоїди, то про них ми ніяк не можемо забути. Тому, підходячи до першої ятки, ми одразу чуємо щирий сміх та безтурботність, що їм так притаманний. Одразу кидається у очі книга Олександра Гавроша «Казки для Елізи». У ній 15 маленьких історій, що стануть близькими кожній тендітній натурі. А почитайте-но лиш анотацію до книги! «Мила Елізо! Пам’ятаєш, як ми читали ці казочки вголос, закутавшись у картату ковдру? Ти супилася, зітхала, морщила свого кирпатого носика, але найчастіше сміялася. Я їх писав для тебе, бо не мав відваги виповісти всього, що лежало на моєму бентежному серці. Тому переливав свої почуття в різні історії. У кожній із них ти знайдеш себе. Сподіваюся, що ця книжка коли-небудь потрапить тобі до рук, і ти згадаєш квітучий гай, опале листя, перший сніг чи свого сірого котика… Дякую тобі, що ти була. Дякую тобі, що ти є і будеш – у моєму неповторному баченні світу. Твій автор». Звучить, ніби лист без чіткої адреси. Хто-зна, може писали саме тобі?

Тут і далі ілюстрації видавництва “НК-Богдан”

Ми підходимо до наступної вітрини, а вона мов антиквар, що обвішаний старим та колоритним крамом, притягує наші погляди чимось таким знайомим та близьким, що ми просто не можемо пройти повз. Що ж там ? Те, що ми всі любимо та готові перечитувати – Ганс Крістіан Андерсен «Вибрані казки». Яка ж красива ця книга! Разом із ілюстраціями Артура Рекхема всі історії наче оживають. У виданні ви зустрінете і «Дюймовочку», і «Снігову королеву», і «Принцесу на горошині», і навіть «Гидке каченя» (ми всі знаємо, що воно наймиліше) та багато іншої казкової живності. Як на мене, варто заварювати чай і, поки за вікном ще сніг, сідати за казки під клаптиковою ковдрою.

Всі ми ще зі школи пам’ятаємо майстра короткої прози, новели чи роздуми якого змушували або відчайдушно плакати, або сміятись. Його «Останній листок» я досі перечитую у осінні вечори. А у видавництві «Богдан», ви знайдете не лише одну його книгу, а цілий пазл, що складає собою портрет автора – О.Генрі. От така мозаїка виходить: складена історіями, почуттями та палітурками книг «Голос міста», «Шляхи долі», «Суто бізнес», «Шістки-сімки», «Варіанти», «Коловерти», «Серце заходу» та ін.

Далі на нашому ярмарку ми зустрічаємо ще одного автора, чиє письмо та теми чарують збіркою новел. Вони невеликі за обсягом, проте об’ємні за змістом та темами, яких торкається автор. Це про книгу Петра Сороки «Одробини. Новели реальні та ірреальні». Її можна назвати кристалізацією душі. Переблиски уяви та напрочуд точні спостереження характеризують цю, довгоочікувану шанувальниками, збірку новел.

Ну що ж, ви готові до останньої нашої знахідки на ярмарку, перед тим як сонце прокинеться, і торговці сховають свій крам? Тоді, загляньте всередину крамнички, і ви побачите чудернацькі малюнки. Вони притягують погляд, змушують підходити ближче у пошуку деталей, за які вхопиться зір і знайде книгу Вільяма Батлера Єйтса «Таємна троянда», проілюстровану художником з Тернополя Олегом Кіналем. Вільям Батлер Єйтс – ірландський письменник, лауреат Нобелевської премії у своїх творах надихався ірландськими віруваннями, легендами та переказами. Збірка малої прози з малюнками художника перетворюється у цілісний організм, що оживає на сторінках. «Коли почав працювати над ілюструванням книги, то намагався ретельно, у кожному малюнку передати характерні для Ірландії архетипи, той свободолюбивий дух, який відчувається чи не в кожному рядку письменника, вловити нюанси давнього епосу, певні закодовані у тексті алгоритми ірландської історії, країни, яка століттями боронила себе і мечем, і словом, таким, як, скажімо, у Вільяма Батлера Єйтса», – розповів у одному із своїх інтерв’ю Олег Кіналь. Герої книжки — поети й закохані, ченці та вчені мужі, лицарі-іоанніти, самопосвятно служать ідеалу, втіленому в містичному образі троянди, між пелюстками якої проглядає то позачасове видиво сакральної краси, то безкінечно дороге обличчя коханої жінки, то вічна душа Ірландії.

Ілюстрація видавництва “Астролябія”

Такою була добірка коротких історій на короткий лютий. Затишного вам читання, друзі!

Папороть