Ілюстрація sebamal80

Сьогодні 26-го квітня минає 35 років, як на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу, яка стала найбільшою за всю історію ядерної енергетики за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей.

Знання — сила, а особливо це стосується історії і уроків, які ми виносимо завдяки їй. ТЧК зібрав п’ять книг про Чорнобильську катастрофу, які варто прочитати, щоб знати, що сталося вночі 26 квітня 1986 року, і як важливо, щоб подібне ніколи не повторилося.

Фото видавництво «Комора»

Світлана Алексієвич всесвітньо відома письменниця родом з Білорусі, лауреат Нобелівської премії, а її «Чорнобильська молитва» — найпронизливіша книга про Чорнобиль, коли-небудь написана. До створення книги Алексієвич підійшла як журналіст, протягом 10 років після аварії вона провела сотні інтерв’ю з ліквідаторами і пожежниками, членами їх сімей та вченими, лікарями і політиками на основі яких написала книгу-документ, книгу-репортаж. Творець популярного серіалу «Чорнобиль» Крейг Мазін зізнався, що багато в чому писав сценарій, базуючись на книзі Алексієвич. В Україні “Чорнобильська молитва” вийшла в перекладі Оксани Забужко у видавництві «Комора».

Фото НАШ ФОРМАТ

Ще одна з найпопулярніших недавніх книг про Чорнобиль «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи». Її автор — український та американський історик, професор української історії в Гарвардському університеті (США) Сергій Плохій.  Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців, але нам є чим і поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, і є над чим задуматися самим.

Юрій Щербак відомий український епідеміолог і публіцист, а також політик, в минулому посол України в США і Канаді, радник президента України Леоніда Кучми в 1998-2000 роках. У 1987 році Щербак випустив книгу «Чорнобиль», яка задумувалася як художнє осмислення аварії, що відбулася. Книга цінна тим, що представляє погляд українських вчених на аварію, який відрізнявся від позиції російських фахівців.

Фото izi.ua

Книга “Мій Біль – Чорнобиль” складена на основі творів учнів харківських шкіл. Ця збірка, присвячена двадцятій річниці Чорнобильської катастрофи, містить найкращі прозові та віршові твори учнів шкіл міста Харкова, які стали лауреатами конкурсу “Мій біль – Чорнобиль” у 2002-2006 роках і розрахована на широкий загал читачів. Збірка вийшла у Видавництві “Septima”, Харків. Книга чудово ілюструє розуміння трагедії молодим поколінням і дає можливість побачити проблему очима дітей.

Фото Yakaboo

Ще одна з найпопулярніших недавніх книг англійською мовою про Чорнобиль — «Чорнобиль. Історія Катастрофи». Її автор — британський журналіст Адам Хіггінботам, а в основі книги — раніше засекречені факти про катастрофу, які ніколи не публікувалися, а також спогади та інтерв’ю свідків. У 2019 книга була визнана бестселером за версією The New York Times і Times і невипадково: Хіггінботам склав документальний трилер, фактично по хвилині відновивши події ночі з 25 на 26 квітня, коли вибухнув реактор. Спираючись на сотні годин інтерв’ю, проведених протягом понад десяти років, а також листів, неопублікованих мемуарів та документів з недавно розсекречених архівів, Адам Хіггінботам написав болісний і переконливий переказ, який оживляє лихо через багатотроків. Внаслідок цього книга читається на одному диханні.

Колектив ТЧК висловлює щирі співчуття постраждалим а також родинам загиблих та постраждалих на Чорнобильській АЕС.