Добре роблять тільки те, що роблять, будучи вільними. – Ш. Монтеск’є

Твори на неоднозначну тему заробітчанства, роздуми та історії з життя на тлі іноді самотності, іноді втечі від оточення займають свою нішу в друкованому просторі країни. «Тернопільський читальний клуб» підготував перелік книг про «гастарбайтерів», які допоможуть краще зрозуміти мотиви та почуття земляків, що шукають кращої долі за межами неньки України.

«Сторожі тротуару» авторства Михайла Мишкала, відомого також під псевдонімом Майкл, – це про будні реальних львів’ян, які у 1980-1990 роки у пошуках фінансової складової життя опинилися на роздоріжжі Україна-закордон. Автор пише про своїх ровесників-заробітчан, які роз’їхалися по світу у пошуках грошей, щастя, долі. «Сторожі тротуару» – книга про причини та наслідки.

Роман «Понаїхали» є першим з трилогії про місто Білий Сад. Автор Артем Чапай піднімає актуальні питання взаємовідносин у сім’ї, бідності, ворожого ставлення до приїжджих та інші актуальні теми в розрізі заробітчанства. Окрему увагу автор приділяє темі напливу емігрантів в Україну, особливо з іншим кольором шкіри, та ставленню українців до них, часто не завжди привітне, незважаючи на особисті поїздки закордон, роботу, а також мрії там оселитися.

Ганна Ручай та її «Sauvage Medames Russos (Дикі руські пані)» розкривають тему заробітків з точки зору весело-прагматичного секс-рабства. Головна героїня – «повія на пенсії», стара райкомівська шльондра, що відійшла від справ. Вона виявляється мимоволі втягнутою в історію дівчини, яка їде в Швейцарію за викликом невідомого їй чоловіка. «Дикі руські пані» Ганни Ручай – це історія проміжку долі двох жінок зі смішними й водночас страшними історіями з життя заробітчан.

«Де мій брат?» – так називається книга з серії «Українські хроніки» авторки, що народилася на Тернопільщині, Надії Мориквас. Книга не лише про те, що, можливо, багато хто з представників галицької богеми пізнає себе або своїх знайомих у героях цього роману. Тут і про глузування з українських заробітчан на тему «здобули незалежність, пережили революцію, а самі пішли у найми…», і про вислів одного з українських президентів, мовляв, «на заробітки в Італію подаються лише повії», а ще глибокі роздуми про чоловічу біологічну та емоційну сутність у вічних стосунках чоловік-жінка.

Важливу тему поколінь піднімає письменниця Марія Ткачівська в романі «Тримайся за повітря». «Раптом перервалася ниточка. В’яжи, не в’яжи – нічого не допоможе» (цитата з роману). Залишається лише триматися. Іноді за повітря… Історія про випробування на міць молодої українки Соломії у Португалії. Виснажлива дорога, робота з ранку до ночі, нелюдські умови проживання і, як наслідок, хвороба головної героїні. І так, герой з’явиться, щоб допомогти втриматися там, де так легко впасти…

Анюта Лазорко для ТЧК