Про національно-визвольну боротьбу на Теребовлянщині, політичний терор і долю жертв репресій комуністичної влади написав книгу Микола Ковальчук. Нині через карантин автор не може презентувати видання.

Книга «З Україною в серці» містить 750 сторінок. Теребовлянський літописець Микола Ковальчук, пише Віктор Аверкієв, впорядкував весь зібраний історичний матеріал про патріотів Теребовлянського району в шість розділів книги. Та перед тим автор подає коротку історію Української держави, починаючи з Княжих часів. У першому розділі «Документи свідчать» надаються фрагментарно фото та копії найважливіших історичних документів. У другому розділі розміщено 22 нариси і  статті знаних істориків, краєзнавців, письменників та журналістів, а також 26 спогадів патріотів – січових стрільців, повстанців, членів УГА, ОУН – УПА чи їх родичів, близьких знайомих. З деяким з них за їх земного життя автор зустрічався особисто. Є в книзі й особистий вірш пана Миколи, звернення до патріотів під назвою «Воїнам УПА».

Третій розділ присвячений окремо Українським Січовим стрільцям та воякам УПА. Четвертий розділ «Члени ОУН, вояки УПА – жертви тоталітарних режимів» пан Микола сформував по назвах селищних та сільських рад Теребовлянського району, першою подаючи Теребовлянську міськраду, а далі в алфавітному порядку. Тому прізвища місцевих патріотів можна знайти в цих підрозділах і також за алфавітним показником. А п’ятий розділ автор присвятив лише історичним світлинам, зібраним ним у різні часи.

В останньому розділі надані прізвища, біографічні дані, основні віхи життя та діяльності відомих людей Теребовлянського краю. Серед них, зокрема, є і Йосиф Сліпий, Михайло Бойчук, Андрій Куликівський, о. Степан Мохнацький, Михайло Ониськів, Богдан Хаварівський, загалом 24 чоловіка.

Про свою книгу розповів автор. Над нею працював два роки. Взявся за написання за проханням начальника управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської ОДА Ігоря Кульчицького і наукового працівника Тернопільського історико-меморіального музею політв’язнів Ігоря Олещука.

– Деякі напрацювання про боротьбу патріотів нашого краї за волю України в мене вже були раніше. А коли до мене звернулися, я з охотою взявся до праці, проте не чекав, що на це піде два роки. Це була кропітка праця, але вона приносила велике задоволення. Радий, що залишив слід нащадкам, а також тому, що на гребінь слави виплило багато нових імен наших земляків-патріотів. Я ними пишаюсь, – каже Микола Ковальчук.

 

Видання «З Україною в серці» є «Книгою Пам’яті Теребовлянського району», вона входить до збірника подібної серії. Це було організовано та запроваджено Кабінетом Міністрів України ще в 1992 році (постанова № 530 від 11.09.1992р.) під назвою «Про підготовку і випуск серії книг «Реабілітовані історією». Згодом нова постанова КМУ за № 1867 від 20.12.2000 року «Про затвердження комплексної програми пошуку і впорядкування поховань  жертв війни та політичних репресій» доповнила першу і вказала конкретні шляхи пошуковцям та письменникам.

 

Зазначимо, автор видання Микола Ковальчук за фахом архітектор. З молодих років він захоплюється дослідженням свого краю. Нині є членом Всеукраїнської спілки краєзнавців.Окрім того, особисті почуття та відчуття відображає у віршах.

Фото Віктор Аверкієв