Хороша художня література змушує читачів задуматися. Певні автори підкидають нашому мозку складні завдання, ставлять під сумнів усталені цінності, ламають стереотипи і, як результат, змінюють наш світогляд.

Почесне перше місце у «піраміді ненависті» займають гендерні, релігійні та соціальні стереотипи. А що про це кажуть книжки? Як і люди, книжки бувають різними. Сьогоднішня добірка — це книжки, які здатні побороти бар’єри і допомогти під іншим кутом подивитись на звичні речі.

«(НЕ)помітні». Іван Байдак

Фото: Видавництво Віват

Іван Байдак написав книжку, яка має стати настільною. Бо навчить розумінню, що кожна людина на планеті унікальна, неповторна і не схожа на інших. 5 історій «особливих» людей, кожен із яких хотів би злитись з натовпом, аби не виділятись, але у цьому самому натовпі ловить на собі погляди інших. Тому для нього простіше обрати відлюдькуватість, ніж у тисячний раз пояснювати, що «людина з особливими потребами» — це некоректний вираз.

Діагноз — це не вирок, а тіло людини — це ще не сама людина.

 

«Бути окей. Що важливо знати про наше здоров’я». Дарка Озерна

Фото: yakaboo.ua

Реальність України 21 століття: про психічне здоров’я говорити не прийнято і соромно; бути психічно нездоровим і психічно хворим — це одне і те ж саме; психологічний розлад і психічна хвороба — це одне й те ж саме.

В книжці Озерної показано як працює мозок, як його заряджати, які процеси впливають на нашу психіку та чому важливо вчасно розпізнати гормональні бурі.

Про реалії нашої країни, найпопулярніші міфи та їх спростування у одній книжці.

 

«Несподівана радість самотності». Кетрін Грей

Фото: yakaboo.ua

«Коли вже заміж», «Коли одружишся» , «Коли там дітки», «Коли за другим плануєте»? Якщо ви жодного разу в житті не чули такі питання, то вам, швидше за все зараз п’ятнадцять, або вам дуже-дуже пощастило. Традиційна сімейна культура у нас — це мама-батько-діти. А все, що виходить поза цей трикутник, сприймається складно. Якщо ж вам добре і самій/ому,  самотність — це не вирок і якщо ви вже зараз розумієте це, чи шукаєте аргументи для себе та соціуму, то вже знаєте яку книжку варто було б прочитати.

Авторка вчить передусім обирати себе та доводить, що самотність — це не вирок, а стосунки та шлюб не є гарантією щастя.

 

«Феміністки не носять рожевого та інші вигадки». Скарлетт Кертіс

Фото: Видавництво Старого Лева

Книги з психології людини дуже важливі тим, що дозволяють розібратися у стереотипах. Феміністка – це напрочуд активна дівчина з короткою зачіскою, яка на кожному кроці пропагує ницість чоловічої статі, виступає за тотальне знищення суконь і заборону гоління пахв? Концентрація стереотипів у попередньому реченні просто зашкалює і саме ця книга – чудовий засіб для їхньої руйнації.

Ця книжка – феєрверк унікальних поглядів і думок від жінок та дівчат, які досягли життєвого успіху, пройшовши безліч життєвих випробувань, одними з яких були упередження та гендерні стереотипи. Тож тепер вони розповідають всім охочим, як не втрапити до подібних соціальних пасток або загоїти рани й впевнено звестися на ноги після вищезгаданих потрясінь. Книжка читається легко, кожен розділ просто затягує й гарантує розширення кругозору щодо питання фемінізму.

Матеріал підготувала Тата Волошина