Українське книговидання цьогоріч справді дуже швидко розвивається. Може тому, що нарешті уряд України почав більше підтримувати видавничу та бібліотекарську справу, чи може тому, що карантин змусив усіх посидіти вдома і таким чином привив любов до читання… Якою б не була причина – її наслідки вилились у чудові новини.

Вчора, 25 січня на сайті Верховної ради було оприлюднено інформацію, що проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження» підтримали у першому читанні.

Як зазначається на сайті «Метою законопроекту є стимулювання розвитку українського книжкового ринку як важливого фактору гуманітарного розвитку та національної безпеки».

Що ж до самого проєкту, то давайте розберемо, про що ж там йдеться. В першу чергу мова йде про певні дії, що складуть умови для поширення мережі книгарень, збільшать наклад та асортимент книг. Все це робиться з метою популяризації читання українських книг та підтримки української культури загалом, що мало б зменшити вплив країни-агресора на книжковий ринок України.

Крім цього, законопроектом пропонується внести зміни до Законів «Про видавничу справу» і «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» шляхом державної субсидії на кваліфікаційні витрати щодо найму (оренди) приміщень книгарень як спеціалізованих магазинів. Щоб отримати такі привілеї, суб’єкту видавничої справи потрібно відповідати певним вимогам, а саме продавати книги видані українською мовою або ж мовами ЄС та мовами корінних народів України з використанням РРО у книгарнях. В цьому разі державою гарантується право на державні субсидії відносно витрат на оренду, яка не може перевищувати вартість оренди, а  також не може бути більшою за 20% суми доходу, отриманого з продажу книг у відповідній книгарні.

Законопроєкт почне діяти із першого кварталу 2023 року. У зв’язку з цим пропонується встановити обмеження площі і вартості квадратного метра оренди з градацією відповідно до чисельності населення громади, в якій знаходиться книгарня.

Читачам же пропонується надавати сертифікат на придбання книг, що визначатиметься законопроектом (0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) при отриманні свідоцтва про народження та  при отриманні паспорту громадянина у 14 років.  Сертифікат діятиме лише на книги, що написані державною мовою, і лише у тій книгарні, що відповідатиме поставленим стандартам.

Видачу сертифікатів пропонується запровадити з 1 січня 2023 року.

Слідкуватимемо за тим, як розвиватиметься видавнича сфера в Україні в подальшому. Судячи з усього, 2022 рік стартував досить непогано, аби українські автори та видавництва мали сприятливі умови для розвитку. Можна впевнено сказати, що завдяки такій доступності українського продукту, завдяки його збільшенню на полицях книгарень, інтерес до українських авторів та успішність українських видавництв стрімко зросте. Такі зміни до закону – це однозначно перемога для української культури.

Папороть